* Gefällt Dir diese Homepage oder meinst Du es besser zu können? Erstelle deine eigene kostenlose Homepage jetzt! *


SKOLSTVO U ANDRIJEVCIMA
 "SKOLSTVO U ANDRIJEVCIMA".


O.S.VIKTOR CAR EMIN

Za Turaka bilo slabo skola, a u Krajini nikako. „Inter arma silent Musa" -„gdje se pise kralju ne pise se tintom". Za cara Josipa I. (1705. -1711.) bila skola u Brodu gdje su obucavali franjevci (1709.). Godine 1753.30.III. pise biskup Solnic carici Mariji Tereziji: „Ni jedna od mojih zupa nije providena uciteljem osim Djakovacke, kojega do ovog casa uzdrzavam." Cim se zemlja oslobodila ratova sa Fridrikom II. poce se raditi na poboljsanju skolstva. Ovo se doba mora smtrati najvaznijim za skolstvo. Zasluge za osiguravanje i metodu obuke ima najvise opat Ignjat Felbiger. On dobi podpunu vlast od Marije Terezije, da uredi skolstvo. Njegovo djelo „Algemajne Schulordung für die deutschen Nonnal-Haupt Trivial schulen somlihen Kais. Köngl. Grblanden vom 6.Dec.l774." daje smjemice za osiguravanje skola i to: Svako mjesto mora imati trivijalnu skolu gdje se uci vjeronauk, biblija, citanje njemackog pisma, racun do trojnog pravila, nauk o postenju i gospodarstvo. Skole imaju urediti opcine. U sjedistu skolske komisije ima se osnovati normalna skola, koja ce uz prosirenu osnovnu skrbiti za uciteljski podmladak. U Vinkovcima bila skola 1762. Ivankovu 1764.1 u V. Kopanici. Reljkovic zato u svom „Satiru" pjeva: 

„Kopanica, Lukacev Samac, ponose se,

isti su zaopceli I za druge stojim jamac.

Da ce prant, jer ih svaki zeli

Sibinj ima Podvinje i Garcin

Cerna tako pak jos Ivankovo

U Vinkovci to po isti nacin Sve je vec odavno gotovo."

U Brodskoj su dakle pukovniji prve skole u Garcinu, Kopanici i Samcu. U skolama prije godine 1774. imali su nadzor pukovnijski casnici uz ravnatelja. U mjestu je vodio nadzor zupnik, ako je znao njemacki, inace kapetan. Poslije je to oduzeto svecenstvu. Prve godine vjezbala se djeca samo citanju tiskanih pismena. Po tidkanoj Abece -tablici naucili bi imena, slova, a, be, ce i tako dalje. Kada su naucila redom i popreko citati vjezbala bi se sricati. Po knjiznici imena Namen! Chlein. Poslije bi citala kratke recenice. Druge bi godine ucila djeca pisati i to odmah tintom sa guscjim perom. Normalne skole bile su slicne realkama sa 4 razreda. Kad su se uredile normalke, imenovale se i skolske komisije koje su imale brigu za skole. Urcamlke bio ravnatelj skole. Za slavonsku Krajinu bila komisija u Petrovaradinu. Predsjednik bio general (zapovijednik tvrde). Casnici bi prigodom svojih sluzbenih vizita i skole uz naducitelje normalne skole. No i sami naducitelji bi pregledali i slali brigadi izvjestaje, a ovaj skolskoj komisiji. Satnicke komisije javile bi nedostatke pukovnijeskom zapovjednistvu. To bi javili kapetani. Naducitelji se zvali: Obrlehrer, Stales Oberlehrer, Regimentsschulmeister, Stabslehrer, Triviallehrer, Schulmeister. Ucitelji bi se namjestali natjecajem, te bi sklapali sa opcinom ugovor. Kod osnivanja skola valja da nesto kazem o Felbrigeru. JOHAN IGNAZ VON FELBRIGER. Roden je u Grosslogan u Sleskoj 6.1.1724. Bio je opat reda sv. Augustina. On je utemeljitelj i reformator danasnjeg skolstva. Umro je u Presburgu 17.V. 1788. od vodene bolesti. Prije njega uveo je pouci tabelarnu metodu Johan Fried. Djeca su sa ploca ucila napamet. Da se stedi prostor, a vjezba pamcenje biljezila se samo pocetna slova. Hahn je tu metodu zvao „Literarna metoda" Felbiger je upoznavsi tu metodu uveo u Sganu, pa se prozvala i Saganska metoda. Felbriger je tu metodu usavrsio. Pouka poimje sa molitvom klececi. Slova se uce ne po abecedi vec po tom kako jedno iz drugog nastaje. Dozvoljava se tjelesna kazna. Poboljasnje se te literarne metode sastojalo u tom:

1. Na mjesto pojedinacne pouke stupila je skupina u razrede.

2. Bila bolja razdioba i sa stalnim ciljem se poucavalo u vjeri, citanju, pisanju, zemljopisu i dr.

Na zalost nije bilo dobrih ucenika. Najvaznije je djelo Felbügerovo: Algemeine Schulordung stampano u Becu. Ima 79 paragrafa. U njemu kako sam spomenuo oznacuju skole koe se imaju osnivati. Normalne, glavne i trivijame. Normalne u sjedistu skolske komisije, daju smjernice drugim skolama u pokrajini. Imaju ravnatelja, 4-5 ucitelja sa katehetom. Glavne su skole u vecim mjestima. Trivijalne su i opce skole po selima, barem u zupama. Nadalje govori o tom ko ima obucavati kojom metodom i opetovnicama (do 20 godina), i ispitima i nadzorima i o skolskoj stegi. Dozvoljava i sramotne kazne kao sto su: scheda asinina, jer su nuzne te spominje Korajac u svojoj Humoreski „Ja sam Varazdinac". Da naprimjer nauce djaka latinski bila na vratima cedulja na kojoj je naslikan magarac. Ucitelj bi tu cedulju dao djaku, koji bi bio slab u latinskom. Ovaj bi ju u dzepu nosio i nastojio da je se sto prije rjesi. Djaci bi morali medu sobom govoriti latinski. Onaj koji bi imao magarca dosao bi medu drugove i navado, da se hrvatski progovori. Naso bi se koji bi ne znajuci u koga je cedulja progovorio i vec je njemu predana „scheda asinina". I tako bi ona putovala od djaka do djaka.

Drugo jer djelo Felbigerovo: Methoden druch für Lehrer der deutschen schulen in den K. König. Erbländem. Izdano 1775. i prevedeno na talijanski, poljski, ceski, madarski i slovenski. Glavna su u knjizi nacela: Djeca citaju zborno, a onda pojedino, ali ne vikom. Ucitelj stivo pojedinacno razdrobi i tumaci. Svi se predmeti naucaju po istoj metodi...U toj metodi ima mnogo dobra, ali se na zalost uz neidealne ucitelje posve izrodila. Napose se tabelarna metoda izvrgla u cisti mehanizam, koji je i danas u mnogim skolama temelj ucenja. Pocam od vjeronauka vladao je mehaniza,. Djeca se nisu tjerala na misljenje, sto je glavno.

Glavna svrha radi cega se stvarale skole za Marije Terezije, je:

1. Da se pomocu skole usadi u srcima podanika, sljepa poslusnost, a potom ucvrsti " kmetstvo. Josip II. dao je neke olaksice kmetstvu. U cemu? Kmet se smio seliti kamo je htio tj. öd jednog vlastelinstva do drugog - dakle iz jednog ropstva u drugo, i smio se zeniti bez privole vlastelina, uciti zanat, polaziti skolu, birati zvanje i slobodno raspolagati pokretnom imovinom. Niko ga vise nije mogao otjerati sa zemljista i siliti na rabotu. To je prema prije, velik napredak, ali jos kmet vlasnik zemljista.

2. Da se njemacki jezik u cijeloj drzavi prozivi, a drugi jezici da se uklone iz javnog zivota.

3. Trebalo je poslusnih, a pismenih oficira i vojnika.

Najbolje nek nam to pokaze jedan primjer. Ucitelj Leopold Salcer star 84 godine, prozivivsi 64 godine u skoli bude 1779.14.IV. odlikovan. Skolski savjetnik imao mu je pred narodom objesiti na vrat odlikovanje. Starac pade na koljena i nedade si metnuti odlikovanje mucajuci sa suzama. Nije moguce da visoko velicanstvo na tako neznatna covjeka kao sto je on obazrelo. Siroma bi tako servilan. I taj je odgojio u cijeloj okolici inteligenciju Prva je skola bila, sa novom naucnom osnovom, zvana trivijalna u garcinu. Polazili je Andrijevcani i to: Luka Zupanic k.br.55, Kovacic Josip k.br.54, Markovac Ivan 47, i Krajisic Ilija Ti su prijavili 18.X.1824. da bi posli u nadskolu u Vinkovcima Jezik se zvao „Ilirise sprache" - godine 1862. O srpnju mjesecu.

Knjige godine 1862. Bile:

1. Pocetnica slavonska - Fibel

2. Citanka slavonska - Lasebuch

3. Katolicki katekizam za prvi razred

4. Katolicki katekizam za drugi razred

Godine 1876 I. razred: Hrvatska pocetnica i katolicki katekizam II. razred: slovnicka citanka za drugi razred, Deutsches Fibek, Biblicke povijestnice i srpski bukvar ili Srpska pocetnica. Katolicki katekizam I. i II. razred i godine 1870: Racunica vjezbenica za seoske ucione. Jos godine 1870. bila su samo dva godista ucenika i to I. i II. razreda. /. STARA SKOLA (1776. - LV.1787.) Godine 1764. izasao je nalog da se osnuju skole i namjeste Njemci za ucitelje. Za popravag tog je surovog naroda Krajiskog i za odgajanje podcasnika za vojnicku sluzbu. U Brodskoj pukovniji dao je pukovnik Dönhof sagraditi skole u sredistu satnije. Krajisnik ozenjen placao 12 krajcara, dok nije preuzela drzava skole u svoje ruke.

Prva skola bila u Babinoj Gredi, pa Kopanici, Garcinu godine 1765. Iz spisa vizite can., koje se cuvaju u arhivu biskupskom u Djakovu moze se zakljuciti, da do godine 1796. nije bilo skole u Vrpolju ni u Andrijevcima. Zna se da je u Vrpolju bio ucitelj godine 1783. Josip Rotter cijih potomaka ima i danas. Godine 1870. nalozi Josip II. da se u svakoj satniji podigne njemacka skola. Opstojale su do 1799. godine, a uzdrzavale se iz garcinskog proviand fonda. Od godine 1799. odreden je na dvije satnije jednaka skola. Mozda je u isto vrijeme bila skola njemacka u Andrijevcima. Prvi potpuni izvjestaj napisan njemackim jezikom o skolstvu brodske pukovnije za godinu 1777. nasao je Martinovic, koji mi je poslao ove biljeske, u Becu u arhivu c. kr. vojnog ministarstva. U izvjestaju su navedene sve skole pukovnije i to setnaest na broju, a medu njima i Andrijevci. Kapetanje bio Sljivaric, koji je i nadzornik skole. Katehetaje Vrpoljacki zupnik Ivan Mravinac, ali nikada nije katehizirao U izvjestaju godine 1787. trajalo je proljece od Uskrsa do dana Miholja mjeseca svibnja-1787.prestaje skola u Andrijevcima,a Vinko Crndic bi premjesten u Sikirevce. Tako se svrsila trivialna skola u Andrijevcima. Godine 1777. bile uBrodskoj, Gradiskoj i Petrovaradinskoj pukovniji 53 skole (osim Broda, Karlovca, Petrovaradina i Zemuna). Medu njima se nabraja i Andrijevacka. Kada je skola zatvorena osnuje se u kratko nova zupa, pa je skola postala zupski stan, na kojem se sazidala nova kuca godine 1820. koja i danas stoji Dne 26.XII.1830. javlja satnija u Andrijevcima, da je l.prosinca 1830. pocelaobuka u Andrijevcima, Strizivojni, Vrpolju. Andrijevacka opcina iznajmila je za opcinu praznu kucu br.24. od Marijana Vukasinovica, umro 17.X. 1858., star 93 godine, uz odstem 60 forinti  479 godisnje. I tako je iza 43 godine otvorena ponovno skola. Dne 12.studenog 1831. sklopljenje ugovor izmedu Andrijevacke opcine i krajisnjaka Luke Zupanica iz Andrijevaca za uciteljsko mjesto.  ----- Skola je bila posve druge vrste nego stara trivijalna skola. Bila je za musku i zensku djecu, docim je ona stara bila samo za muskarce i to iz imucnuh kuca. Pazilo se na stas i uzrast djecaka, da li ce danas sutra biti od njega dobar vojnik ili podcasnik. Skole osnovane 1830. imale su pred ocima naobrazovanje naroda. Zvale su se narodna skola - Nationalschule, i pocetne, Elementalschule, jer uzdrzavane od naroda i bile u nardonom jeziku, kojeg su zvali „Slavonski". Godine 1833. pocela se zidati nova skola od drveta i blata. Ta skola je danas biljeznikov stan, prekoputa zupskog stana. Bila je do 1875. U vis. can. 1840. veli se da je skola prostrana i u srednjem stanju. U selima su bile vecinom prostrane skolske sobe, ali nisu imale posebni ulaz za ucenike, nego sa stanom uciteljskim spojen. Kad je izasla darska naredba 6.X.1829. o osnivanju skola biskupskakonsistorija, jer je bio biskup bolestan, popratilaje okruznicom od 3.XII.1829. Spasonosna je nakana, da se u Krajini otvore narodne skole. Svecenicima se savjetuje i nalaze da narodu na srce stave. S druge strane ako i nije protivna konsistorija, da svecenici preuzmu na se obuku, ali da ne bude na stetu duhovne pastve. Stoga neka vicearhidakon promotrivsi okolnosti u zupama svoje mjenje posalju, da se uzmogne na visokom mjestu remonstrirati. Okruznica generala Abela iz Petrovaradina 6.X. 1829. kaze, da se prema podnesku od 18.IX. 1829. Njegovog Velicanstva ima u Krajini: 55...

1. U mjestu gdje su opcinske skole, imaju sve djeca sposobna za skolu, oba spola,polaziti skolu, ako nije udaljena vise od jednog sata.

2. Da uzmogne sto vise djece polaziti skolu gdje je potrebno neka se: a.) skola prosiri b.) ili ako to nije moguce poludnevna obuka uvede i to tako da odjel jedan polazi skolu do podne, bez razlike spola, a drugi tri sata popodne.

3. Obuka nek se satoji u citanju , pisanju u materinskom jeziku; nesto racunanja, a osobito neka bude redovita all jednostavna vjerska obuka u pravilu dvije, a kod poludnevne obuke tri godine. Na to slijedi opetovnica u nedjelje i blagdane kroz dvije godine. Pazi! Prvi razred ima dva odjela visi i nizi, a ti su od godine 1856. pretvoreni u prvi i drugi razred. U skolama su bila dva godista. Poslije 1856. tri godista. Za usavrsivanje ucitelja, o cemu kasnije nesto vise, bili su pedagoski tecajevi u Vinkovcima. Tako je godine 1830. ravnatelj puckih skola slavonsko - srijemske krajine Matskassy drzao tecaj 3-6 mjeseci za one koji zele biti ucitelji. Kandidat je morao svrsiti nadskolu (Oberschule) da je zdrav cista glasa i uzorna ponasanja. U takvom tecaju bio ucitelj Luka Zupanic. Prvi je uveo u Krajini pedagoske tecajeve Ivan Jodl i Schtz. Jodl osnovao u Vinkovcima nizi pedagoski tecaj godine 1822. od l .VI. - l .XI. Bilo 12 kandidata uz podpuni 5 forinti, a ucitelj Schutz 10 forinti na mjesec.

4. Gdje nema opcinske skole neka se osnuje skola makar preko zime, koju ce drzati svecenik u zupskom stanu ili opcini ili privatnom stanu dok se ne sazida skola.

5. Gdje postoje drzavne skole nek ostane kao i do sada njemacki sluzbeni jezik (obukovni) samo ako nema nardone skole mora se u nizem odjelu obucavati nerodnim jezikom.

6. Korist ce biti velika: l.) u kratko vrijeme bez velika troska djeca ce dobiti pouka 2.) bit ce pouceni u vjeri i najpotrebnijim predmetima u materinskom jeziku. Odgojit ce se u cudorednosti, nece biti zlocinaca, a zene ce biti izobrazenije. 3.) moci ce u njemacku skolu samo talentirani mladici i naci u vojsci i upravi namjestenje.

Na koncu se obraca na biskupsku upravu da bi se brinula da se u skoli daje pouka u vjeri sto bolje. Ali je pak moguce da svecenici poucavaju i druge predmete. Sadanja skolska zgrada preuredena je öd kapetanovog stana godine 1875. Skolski odbor jednoglasno zakljucuje 29.1.1872. da se skola uz stan uciteljev nadozida.Ujedno prima odbor da se stara ucionica proda i pripadno zemljiste, k.br.72, a za novac nova ucionica nadozida. No to nije ucinjeno, vec je to biljeznikov stan do sada. Nadogradnja je procjenjena 17.VII.1875. na 2747 forinti i 8 novcica. Odbor zakljucuje da se zamoli od imovine opcine 3.000 forinti. Dne 19.VI.1875. zakljuci odbor zajam od imovine opcine 2000 forinti za 10 godina bezkamatno. Dne 23 .X. 1876. potpisana obveznica na pet godina. Medutim se novi troskovnik nacinio prema kojemu bi nadogradnja stajala 5143 forinti. Novae bi se uzeo na 10 godina amortizacije. Odbor moli kotar, da posreduje kod imovine opcine. Za gradnju je dala imovna opcina 2913 forinti i 73 novcica. Zupnik 9. VIII. 1876. izvjescuje da je potuzetnik Dausch dobivsi nesto novca prestao graditi. Ni 5.X.1876. nije gotova zgrada, vez vlazna, pa zupnik predlaze da se zgrada za predavanje iznajmi. Ucitelj se Lukic tome protivio. Kotar odlucuje da se iznajmi. Odbor poziva poduzetnika Dauscha da svrsi gradnju, jer mu se uskracuje isplata. Odbor odreduje uciteljici, koja si nasla stan 2 forinta mjesecno. Gradnja se obustavlja koncem rujna do godine, jer nastupa hladno vrijeme, a majstor Obradovic nije do 20.IX. svrsio. Za nedovrsenu skolu raspisuje se drazba 25.II.878. Nacelnik Ferdo Kovacic predlaze, da se skolsko dvoriste jedan dio dade za dvoriste i stagalj biljezniku, a stara uciona gdje biljeznik stanuje ima se iznajmiti, a dohodak za otplatu duga imovnoj opcini upotrebiti. Zemljiste pred skolom i opcinskim uredom (F.W.7.) pripadalo je prije drzavi te drazbenim putem prodano Pavlu Konticu. No tim pristu skoli i opcini zaprijecen. Stoga se moli kotar da taj komad zemlje skoli i opcini pokloni za pokusni vrt. Ako ne, neka se vrijednost oznaci i otkupi. Danas je to ogradeno zicom zasadeno kao park (g. 1931.) po nacelniku Beranu. Poduzetnik Neuschwender, koji je gradio skolu trazi, da mu se sve isoplati. Odbor daje 400 forinti, a ostalo iza kolaudacije 11.IV. 1879. Skolaje bilajotova 8.XII.1878. Dok se ona pregradivala bio je magacio upotrebljen za skolu. Godine 1903.7.IV. zakljucuje odbor da ce kopati bunar u nizoj skoli, jer je u starom voda pokvarena. Kr. kotarska oblast 27.V.1876. broj 3034, nareduje da se za skolu nabavi zvono. Vijece rjesava da se ne moze nabaviti, a u ostalom dosta je crkveno. Skolski odbor podnasa zakljucak da se nacini ograda kraj zivice pred skolom i stave stupcici sa provucenom zicom. Odbor prihvaca27.VII.1879. Godine 1901.9.III. uklonitaje drvena ograda, a da se zivica bolje razvija. Godine 1927. u proljece opet je uz zivicu napravljena nova ograda, da zivad ne pravi stete. 1901.2.IX. polozen je tarac oko skole. Godine 1924. u praznicima nastojanjem ucitelja Markovica preuredena je soba, restana, u opcini za skolsku (trecu) sobu. Poslije bila kratko vrijme posta. Kad se kupila kuca öd nacelnika Franje Berana, to se öd stana uciteljice nacinila treca skolska soba, a u Beranovom stanu cetvrta i stanovi za uciteljice. Bajagi tri nekakva stana nenastanjena. Tu je opcina upala lopovskim nacinom u dug preko 200.000 dinara. Selo je htjelo da se nova skola gradi, kad se vec mora graditi, u vrtu na zraku no Jugobanka, kojoj je Beran duzan preko ministra Nikole Nikica dotle je odbor mjenjao dok nije pristao da se kupi stan Beranov. Utok smo pravili zupaniji, banovini i ministarstvu. Morala se kupiti. U odboru sami tudinci. Ovdje cu opisati uciteljev stari stan i skolu. Jedna soba, kuhinja i skola. Zgrada je drvena, rogozom pokrita, kao i druge nekad seljacke. Sagradena Godine 1874. postade skola u Andrijevcima obospolna tj. posebno su obucavani djecaci, a posebno djevojcice.

Prva uciteljica bila Duralija.

KATEKIZACIJA! Za vrijeme Krajine imali su nadzor u skoli mjesni kapetani. Oni bi izvjestili i o katekizaciji. Nemarni bi zupnici bili kaznjeni kako smo to culi, arevni pohvaljeni. U prvo doba ucio se katekizam svaki dan i to prvi sat. Tako u Garcinu godine 1826. svecenici bi vrsili katekizaciju po FELBIGEROVOM „Metodenbuchu". Katekizirali Godine 1837. djelovali su vjeroucitelji korisno na oplemenjivanju srca i poboznosti neki zupnici, a medu njima Oliva u Andrijevcima i Petras u Vrpolju. Neki su zupnici sibali mladez kod nauka pa i djevojke, u crkvi. Biskup to strogo zabranjuje jer je nedostojno, a ne donosi nikakve koristi. 9.II.1825. Katekizacija u dekanatu kopanickom godine 1893. slaba. Tako izvjestio dekan Briglevic Ordinarijat. Oni jednodusno ustaju na dekanajer da su oni sami katekizirali i da su postigli dobar uspjeh osim kod nekoliko glupih ucenika. A sto se dekanu cinilo da je slab napredak, to dolazi odatle sto je dolazio u skolu mimo katehete, sto nije pitao po katekizmu i prema dohvatu ucenika i materiju koja u onaj razred spada. Ordinarijat uvazava ocitovanje i nalaze dekane 14.XII. 1893. da se drzi ove upute:

1. Svoj dolazak imade javiti 8 dana prije.

2. Nek pita doticni kateheta, a dekan nek samo oznaci predmet i pozove ucenike. Nek stoga prouci naucnu osnovu. (jos ljudski - zabiberili mu.)

3. Neka opaske kaze izvan skole kateheti. Ako zatekne u skoli katehetu gdje predaje neka ga pusti dok predavanje svrsi Spomenuti moram da je u Krajini imao vjeroucitelj pravo prisustvovati skolskom vijecu i glasovati. Ako su dva vjeroucitelja ima stariji pravo. Okr. bis. ord. 19.XII.1871. U skolama krajinskim ucilo se dva godista i to u I. godistu vjeronauk, citanje, usmeno i pismeno racunanje, krasopis i diktand.

Ravnatelj Antolic zabranio u I. razredu katekizam vec odredi nauku o Bogu, stvorenje, o covjeku da ima dusu i tijelo. Sto znaci stvoriti? Stariji bi ucenici ucili mlade katekizam. To se zvalo nauka o Bogu. Pitali bi npr. koliko ima bogova? Koliko kipova? Kako se zovu? Tko te stvorio, ko otkupio? Tko posvetio? To bi se preduzimalo na dvoristu po skupinama. Ucitelj bi samo dosao da vidi kako se uci. I tu su neki suze prosipali ako su bili tupe glave. NADZOR SKOLE Nadzori u skoli u Krajini bili su cesti. Prvu inspekciju obavio bi pukovnijski naducitelj sam, bez objave, druga sa ispitnim povjerenstvom. Kod prve ako je trebalo sto pokazati ili ispraviti morao bi tako uciniti, da ne trpi ugled ucitelja. Nije smio pred djecom reci. To vi ne znate to valja ovako uciniti. Naputke bi davao ucitelju i poducitelju. Poslije inspekcije je poducitelju pred uciteljem, a ovom nasamo. Krajiski skolski ravnatelji kao clanovi zemaljske skolske komisije upravljali su u pedagosko didaktickom pogledu od godine 1775. do 1868. Oni su udarali temelje i uciteljskim skolama. U skolskim komisijama bili su predsjednici visi casnici, u Vinkovcima bio general-brigadir, clanovi stopski casnici te komisarijski cinovnik, diecezanski opunomocenik i naducitelj i jedan akutar. Skolska se komisija mogla sastati svake nedjelje jedanputa i koliko put to htio predsjednik. Brigadira bi zastupao i podupirao pukovnik ili major, a skolskog ravnatelja naducitelj ili ucitelj u brigadnom mjestu. U Slavonskoj Krajini bila su u skolskoj komisiji uz casnike i dvojica iz uciteljskog staleza kao strucnjaci.

                                                                              

 

 


SADASNJA SKOLA U ANDRIJEVCIMA 12.studenog 1831. godine otvara se ponovno skola. Skola se znatno razlikovala od prosle, tj. Trivijalne skole. Sadasnju skolu su pohadala i muska i zenska djeca, dok su je u onoj staroj pohadala samo muska djeca i to iz imucnijih obitelji. Uvela se poludnevna obuka. Jedan dio ucenika je pohadao skolu do podne, a drugi po podne i to bez razlike spola. Obuka se sastojala od citanja i pisanja na materinskom jeziku, vjeronauka i ponesto matematike. 1856. g. bili su pedagoski tecajevi kako bi se prosirilo znanje ucitelja, a isto tako i uzorno ponasanje, a na taj tecaj otisao je ucitelj Luka Zupanic. 1964. godine nakon potresa sagradena je nova skola prosinca 1965. godine otvorena pod imenom « Viktor Car Emin». Danas skolu polaze ucenici iz Donjih Andrijevaca, Starog Topolja, Novog Topolja, Sredanaca i Divosevaca., Kupine,StruzanaSvilaja. Maticna skola ima 460 ucenika u 18 razrednih odjela. Ukupan broj ucenika je563, a rasporedjeni su u 24 razredna odjela.

 

donjiandrijevci@aol.com


§ova stranica  je zasticena Copyright © 2000.BMW DONJI ANDRIJEVCI - All Rights Reserved

                                                                        Powered by  BMW
Anzeige